Mycie i dezynfekcja endoskopów – higiena to podstawa

Endoskopia jest jedną z kluczowych metod diagnostycznych oraz leczniczych we współczesnej medycynie. Dzięki niej możliwa jest obserwacja wnętrza ciała pacjenta. Pozwala to na dokładną diagnozę, co ułatwia przeprowadzenie niezbędnych zabiegów. Aby endoskopia była skuteczna, a także przede wszystkim bezpieczna, najważniejsze jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Podstawowymi czynnościami będą więc mycie i dezynfekcja endoskopów.

Czym jest endoskop?

Endoskop to rodzaj wziernika medycznego pod postacią giętkiej sondy wyposażonej w kamerę oraz własne źródło światła, co umożliwia lekarzowi oglądanie wnętrza ciała pacjenta. Służy on do diagnostyki i małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych. Jest używany w różnych dziedzinach medycyny, m.in. w gastroenterologii, pulmonologii czy urologii. Zależnie od zastosowania istnieje kilka rodzai endoskopów, np. gastroskopy, kolonoskopy oraz bronchoskopy.

Zagrożenia związane z niedostateczną higieną sprzętów

Niewłaściwe czyszczenie endoskopów może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, jakimi są zakażenia. Przenoszenie patogenów, takich jak wirusy, grzyby czy bakterie może zapoczątkować groźne infekcje. Rygorystyczne procedury higieniczne są więc tu niezbędne – należy zawsze zachować ścisłą higienę przy obsłudze endoskopów, przestrzegając wszystkich norm oraz procedur związanych z ich czyszczeniem i dezynfekcją, aby minimalizować ryzyko zakażeń, a także zapewnić bezpieczeństwo.

Przegląd myjni do endoskopów

Mycie i dezynfekcja maszynowa to podstawa, jeśli chodzi o właściwe zadbanie o narzędzia. Do przeprowadzenia tych czynności potrzebny jest specjalny sprzęt. Myjnie do endoskopów zapewniają, że procesy te będą przeprowadzane dokładnie oraz z niebywałą skutecznością. Oto maszyny wyposażone w nowoczesne technologie, będące kluczowymi podczas zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny.

NUOVA SB SYSTEM

Myjnie-dezynfektory firmy NUOVA SB SYSTEM są zaprojektowane, aby właściwie oraz dogłębnie przejść przez proces mycia, a także dezynfekcji. Warto przyjrzeć się w szczególności dwóm modelom – GANDY-90 i GANDY-45. Zostały one wyposażone w zaawansowany układ separacji i utylizacji szkodliwych oparów, które powstają podczas pracy z kwasem nadoctowym. Dodatkowo urządzenia posiadają intuicyjne menu, a także szybki automatyczny start po zeskanowaniu kodów aparatu i użytkownika. Myjnie te zostały zaprojektowane oraz wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami ISO 15883 1/4/5. Przyjrzyjmy się bliżej obu modelom.

Myjnia GANDY-90

Jest wyposażona w 2 asynchroniczne komory myjące. Pozwala to na przygotowanie równocześnie po 1 endoskopie (lub po 2 bronchoskopy) poprzez zanurzenie lub natrysk. Maszyna zapewnia automatyczny proces mycia, dezynfekcji wysokiego poziomu czy też sterylizacji na zimno. Pokrywa myjni została wyposażona w szybę z hartowanego szkła. GANDY-90 posiada system „hands free” oraz przycisk nożny. Urządzenie posiada zintegrowaną drukarkę raportów zawierających najważniejsze dane, jak również ma możliwość przesyłu niezbędnych informacji bezpośrednio do systemu komputerowego.

Myjnia GANDY-45

Urządzenie oprócz funkcji wskazanych powyżej posiada jedną komorę myjącą, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie 1 endoskopu (lub 2 bronchoskopów) poprzez natrysk albo zanurzenie. Obie maszyny zostały wyposażone w system samodezynfekcji czy samosterylizacji termicznej i chemicznej, a także system ograniczający parowanie środków chemicznych do atmosfery. Oprócz tego obie myjnie przechodzą automatyczny test szczelności w trakcie całego cyklu.

Środki do mycia i dezynfekcji endoskopów

Wybór właściwych środków dezynfekujących i myjących jest również ogromnie ważny. Muszą być one jednocześnie na tyle skuteczne, aby zniszczyć najróżniejsze patogeny oraz na tyle bezpieczne, by nie zaszkodzić personelowi ani endoskopom. Preparaty do dezynfekcji zapewniają higieniczne, a także sterylne środowisko pracy. To najważniejszy aspekt zarówno dla pacjentów, jak i medyków. Na rynku dostępne są m.in. środki wykorzystywane wielokrotnie oraz jednorazowe. Te pierwsze przeznaczone są do myjni półautomatycznych oraz do mycia – dezynfekcji wstępnej, natomiast opcja druga jest dedykowana m.in. myjni NUOVA Gandy.

Podsumowanie

Przestrzeganie rygorystycznych procedur mycia i dezynfekcji endoskopów oraz korzystanie z nowoczesnych technologii myjni są kluczowe dla ochrony zdrowia pacjentów. Higiena jest podstawą bezpiecznej i skutecznej endoskopii. Warto pamiętać, że wzorowa czystość to nie tylko wymóg w placówkach medycznych, ale również fundament zaufania pacjentów do danego miejsca.