Endoskopowe opaskowanie żylaków przełyku – co musisz wiedzieć?
Żylaki przełyku to poszerzone naczynia żylne, inaczej naczynia krążenia obocznego, czyli sieci naczyń, rozwijające się u pacjentów z nadciśnieniem w układzie żyły wrotnej. W dzisiejszych czasach endoskopia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, również w przypadku wspomnianej dolegliwości. Tego typu zabiegi mają wysoką skuteczność w jej leczeniu, a ich dostępność jest stosunkowo łatwa. Stąd też częste stosowanie endoskopii zarówno w profilaktyce, jak i tamowaniu krwawień z żylaków przełyku.
- Przyczyny żylaków przełyku
- Objawy żylaków przełyku
- Czym jest endoskopowe opaskowanie żylaków przełyku?
- Przebieg endoskopowego opaskowania żylaków
- Korzyści płynące z opaskowania żylaków przełyku
- Podsumowanie
Przyczyny żylaków przełyku
Większość problemów z tym schorzeniem wiąże się z alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Przyczyn może być jednak więcej. Do głównych z nich należą:
- marskość spowodowana zastojem krwi;
- marskość w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby;
- niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby;
- choroby przebiegające z zastojem żółci, m.in.: pierwotne zapalenie dróg żółciowych, niedrożność dróg żółciowych oraz pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych.
Objawy żylaków przełyku
Niekrwawiące żylaki przełyku najczęściej nie dają objawów. Zazwyczaj chory nie odczuwa bólu, a problemy z przełykaniem nie występują. Pierwszymi zwiastunami pogorszenia się stanu pacjenta są przeważnie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ewentualnie występują wymioty krwistą zawiesiną.
Czym jest endoskopowe opaskowanie żylaków przełyku?
Endoskopowe opaskowanie żylaków przełyku (ang. Endoscopic Variceal Ligation, czyli EVL) to skuteczna procedura interwencyjna, którą stosuje się w leczeniu żylaków przełyku. EVL polega na umieszczaniu specjalnych gumowych opasek na żylaki, przewężając tym samym naczynia krwionośne i zmniejszając w ten sposób ryzyko krwawienia. Zabieg rzadko kiedy wiąże się z powikłaniami. Opaskowanie żylaków przełyku to skuteczna alternatywa dla pozostałych metod wykorzystywanych w medycynie, takich jak skleroterapia. Warto podkreślić, że żylaki są konsekwencją chorób wątroby. Wyleczenie pierwotnych schorzeń może dopiero być gwarancją tego, że krwawienie z przełyku nie powróci.
Przebieg endoskopowego opaskowania żylaków
- Pierwsza i podstawowa zasada, czyli przygotowanie pacjenta – powinien on przestrzegać zaleceń lekarza co do diety i przyjmowania leków.
- Wprowadzenie znieczulenia – zabieg odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego gardła, dzięki czemu dyskomfort podczas opaskowania jest zmniejszony do minimum.
- Użycie endoskopu – sprzęt zostaje poprowadzony aż do przełyku przez usta pacjenta. Jest to cienki i elastyczny wąż z kamerą na końcu.
- Umiejscowienie opasek – w trakcie prowadzenia endoskopu lekarz umieszcza gumowe opaski na żylakach przełyku.
- Kontrola przeprowadzonego zabiegu – po zakończeniu procesu sprawdza się, czy opaski zostały właściwie zaaplikowane oraz, czy nie występują żadne powikłania.
Korzyści płynące z opaskowania żylaków przełyku
Zabieg EVL to niebywale skuteczna metoda zarówno leczenia, jak i zapobiegania krwawieniom z żylaków. Oferuje on szereg istotnych zalet dla pacjenta. Są nimi m.in.:
- Bezpieczeństwo – ryzyko powikłań jest minimalne. Możliwość uszkodzenia tkanek jest znikoma w porównaniu do innych metod stosowanych przy leczeniu tych schorzeń.
- Mała inwazyjność – oznacza to, że zabieg nie wymaga otwierania jamy brzusznej pacjenta ani dużych cięć. Zazwyczaj jest wykonywany ambulatoryjnie.
- Szybki powrót do codzienności – zwykle chora osoba po odbytym opaskowaniu może wrócić do normalnej aktywności. Nie ma potrzeby długiego pobytu w szpitalu ani długotrwałej rekonwalescencji.
- Możliwość stosowania u różnych pacjentów – stopień zaawansowania choroby nie jest istotny.
- Poprawa jakości życia – zredukowanie ryzyka występowania krwawień żylaków zdecydowanie wpływa pozytywnie na komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny chorego.
Podsumowanie
Wystąpienie krwawienia z żylaków przełyku w przypadku 30% chorych kończy się śmiercią. Opaskowanie żylaków może być więc kluczowym elementem w zapobieganiu poważnym konsekwencjom tego schorzenia. Dzięki swojej skuteczności jest to bardzo często wybierana przez specjalistów metoda terapeutyczna.